03. 09. 2019 - 31. 10. 2019Rezident

Hana Råst (FIN)

Třetí a zároveň poslední zahraniční rezidentkou letošního roku je vizuální umělkyně Hanna Råst, která pochází z Finska. Ve Studiu PRÁM stráví září a říjen a její rezidenční pobyt bude završen výstavou. Versniáž plánujeme na 22. 10. a výstava bude k vidění do 31. 10. 2019.


Hanna Råst (1986, Finsko) je vizuální umělkyně žijící v Helsinkách, která používá médium fotografie jako základní materiál pro svou tvorbu. Výsledky její práce jsou různé od koláží po video, přes drobné sochy a práci s textem. Råst se zajímá o krajnosti fotografického materiálu a to, jak daleko se fotografie může posunout za své běžné hranice. Pokládá si otázku, čím vším může fotografie být a jak ji lze interpretovat? Fotografie mají také silné spojení se vzpomínkami. Råst využívá toto propojení ke hře na pomezí fikce a reality a zpochybňuje status fotografie jako doklad konkrétní události a reprezentace vzpomínky. Fotografie v její práci jsou fragmentarizovány a zanechávají po sobě pouze stopu. Spojují dohromady naše poznatky z vidění, pozorování a pamatování. Cílem Hanny Råst je nejen vyvolání otázky o tom jak si věci pamatujeme, ale také jaký význam mají fotografie v našich životech a historii. Zdá se, že něco je v její práci „ztraceno“ a tento poznatek o absenci nás nutí prohlédnout si vše znovu.

Během rezidenčního pobytu na PRÁMu se zaměřuje na to jaké tvary a formy můžou fotografické materiály zaujmout. Mimo to také hledá odpověď na otázku, jak si fotografie stojí v současné umělecké praxi. Prostřednictvím teoretického studia a umělecké praxe se během pracovního procesu zabývá změnami v naší kritické a teoretické definici fotografie.


www.hannarast.com

www.instagram.com/hanna_rast