25. 09. 2018 - 30. 09. 2018Rezident

Kaoru Nabe: NOVÝ LANDSCAPE

Srdečně Vás zveme na výstavu naší japonské rezidentky Kaoru Nabe, která vystaví malby, které vytvořila během svého měsíčného pobytu  ve Studiu PRÁM.

vernisáž: 25. 9. 2018 v 19:00 | výstava: 26. – 30. 9. 2018

kurátorka: Šárka Koudelová

___________________________________________________________________________________________________________________

Název výstavy Nový landscape by pravděpodobně mohl charakterizovat obecnou zkušenost umělce na libovolném rezidenčním pobytu v zahraničí. V případě japonské umělkyně Kaoru Nabe je však skutečnou emocí, která přibližuje osobní přístup autorky. Kaoru skrze svoji tvorbu přetavuje okolní prostředí do “pohyblivé” struktury, mezi jejímiž zákruty probleskují více či méně realné detaily, které se ostřeji zapsaly do neurčité krajiny paměti. Malířská forma Kaoru Nabe působí v expresivně reduktivním kontextu současné malby poměrně netypicky a stejně netypický je už samotný výběr inspiračních motivů, které můžeme z obrazů vyčíst. V surrealistické skládačce deníkového záznamu jednoho z plnobarevných obrazů najdeme věci denní potřeby z ateliéru, ale i vlka odkazujícího k soše z prostředí galerie nebo dokonce nepatřičně roztomilé prasátko z erárního hrnku.

Částečně pohádkové vyznění a dekorativnost rozvlněných struktur bychom mohli označit za výsledek naivistického přístupu, ale to by byla škoda. Série Vital Black potvrzuje vědomé propojení s dědictvím kaligrafické tušové malby a neotřele ji propojuje s intuitivní kresbou. Ostatně rozvířené opakování motivů dokonce evokuje český fenomén medijních kreseb z počátku 20. století, z doby fascinace okultismem. Práce Kaoru Nabe skutečně místy působí jako relikt čarodějného procesu, což nevyvrací démonický autoportrét ani autorčino vyjádření, že “vypne hlavu a maluje celým tělem”.

Nové malby Kaoru Nabe jsou jakousi “struskou”, tedy roztavenou směsí, která procesem změnila tvar i složení, přesto stále rozeznáme ty “tvrdší” kousky. Struskou, při jejímž bližším zkoumání můžeme pozorovat fraktálové spirály osobní reality Kaoru Nabe.

 

text: Šárka Koudelová, 2018

___________________________________________________________________________________________________________________

FB Event

@KaoruNabe

Za mediální podporu děkujeme GoOut.