07. 07. 2019 - 30. 07. 2019Rezident

MERAV KAMEL & HALIL BALABIN (ISR)

Merav Kamel a Halil Balabin jsou izraleští umělci a zároveň prámoví rezidenti na měsíc červenec. Na konci července se můžete těšit na jejich výstavu, vernisáž proběhne 23. 7. 2019 a kurátorkou bude Šárka Koudelová.


Merav Kamel a Halil Balabin vytváří umělecké duo už od roku 2012, pracují a žijí v Tel Avivu.

Jejich textilní šité sochy představuje asociativní způsob myšlení – uchycení různých orgánů zrozených amputací, hybridizace a kompozice, které vytváří nový objekt. Jde o mutaci chtíče a fantazie s humorným nádechem, který propojuje řadu známých obrazů: kreslené filmy, surrealismus, poetismus, směsici vysokého a nízkého umění, historii umění a také konfliktní a bizarní prostor Izraele.

Jejich šité sochy jsou materiálním ztělesněním jemných vtipů, bonmotů, slovních hříček a pokroucených historických citací, okouzlené prostými a prozaickými nespravedlivými vtipy, vulgarismy, sociální a politickou kritikou. Zahrnují smělé obrazy se skrytým popíchnutím, a to je také způsob jakým intereagují s divákem: sladce svůdné, hned na to bolestivé a provokující, podle toho, jaký příběh odkrývají. Sochy jsou ručně šité, s velkým důrazem na detail. Tyto práce evokují folklorní tradice izralského umění a přidávají k němu nové vrstvy.

Společná práce Merav a Halila narušuje maskulině-feminní dichotomii jejich práce a dovoluje tekutou genderovou identitu. Formuje se stále se měnící androgynní bytí s možností pohrávat si s více než jedním charakterem.


www.instagram.com/meravkamel

www.halilandmerav.weebly.com