Výstava

Tomáš Skála & Vojtěch Kiss: Ministři nitra

Srdečně zveme všechny přátele a příznivce Studia PRÁM na vernisáž společné výstavy TOMÁŠE SKÁLY & VOJTĚCHA KISSE: MINISTŘI NITRA. Jsme svědky setkání dvou invenčních experimentátorů, hledačů nových technik a postupů hrajících si s detailem a krásou řemesla. Na výtvarném poli se setkávají dva ministři nitra: sochař a animátor, aby spolu několik dní a nocí pracovali na proměně galerijních prostor ve scénu z jiného světa, v němž se soubor soch a artefaktů Tomáše Skály v originálně vytvořené architektonické kompozici setkává s kulisami z filmu Vojtěcha Kisse Anatomie Pavouka (2014).

Brány nitra se otevřou v pátek 17.2.2017 v 19:00 (Studio PRÁM, Čerpadlová 4, Praha 9). Výstava potrvá do 2.3.2017.

Program vernisáže:
20:00 projekce pásma animovaných filmů od True Lovers
22:00 koncert Edoshův Kur-Ník
23:00 koncert Fertilizer

Fragmenty již uzavřených i aktuálně se rozvíjejících projektů Tomáše Skály se v jeho instalaci dostávají do zcela nového kontextu a jsou vystaveny vzájemné interakci, která jim umožňuje se ukazovat v dosud nepoznaném světle a budovat si vlastní život určený výskytem v neočekávaných prostorových situacích. Objekty jsou neseny mnohovrstevnatými bloky poskládanými ze zrecyklovaných materiálů, které byly původně opakovaně použity při předchozí umělecké práci. Otevřeně tak přiznávají historii své tvorby, která se pak stává neoddělitelnou součástí jejich identity.

.
Animovaný film Vojtěcha Kisse Anatomie Pavouka (loutková animace, 27 min, 2014) nás odnáší do pochmurného města ztracených duší – města, v němž se vše řídí dle jednotvárného rytmu industriálních strojů a pracovní doby sdílených kanceláří v korporátních kolosech. Možná existuje naděje na vykoupení z vnější rutiny, ale lze vůbec vystoupit ze svých vlastních mentálních hradeb?

.
Setkání filmu a fyzického světa filmu nás nechává vkročit přímo do centra dění a bezprostředně nás činí svou součástí: instalace z vybraných filmových kulis k tomuto snímku prorůstá do galerijních prostor a nechává nás prostupovat alternativním prostorem a časem. Samostatně fungující artefakty vyrobené z původních kulis nabízejí nový úhel pohledu na výjevy z fiktivního světa a vyzývají nás k hledání vlastní cesty mezi jejich světlenými průhledy.

.
Expozice je výsledkem téměř dvoutýdenního intenzivního workshopu, během něhož autoři výstavy ve zdech galerie společně vyrobili paralelní mikrosvět. Jejich vyvíjející se spolupráce a postupné sbližování vlastních představ a očekávání jsou jasně patrné ve struktuře výsledného díla: disharmonická uskupení různorodých objektů Tomáše Skály vznášející se na šikmé ploše prostupují do hlavní místnosti, kde se setkávají s ulicemi a magickými výjevy filmových kulis Vojtěcha Kisse. Prostorem rezonují ozvěny střetávajících se instalací a vrcholí v místě jejich vzájemné konfrontace.

.

(text: Pavlína Samčíková)

Program vernisáže:

Projekce pásma animovaných filmů TRUE LOVE:
HAPPY END (Jan Saska, kreslená animace, 6 min, 2015)
PRAHA! (Matyáš Trnka, pixilace, 12 min, 2015)
PÉRÁK (Marek Berger, kreslená animace, 13 min, 2016)
V ZAHRADĚ (Ondřej Dolejší, kreslená animace, 8 min, 2014)
ANATOMIE PAVOUKA (Vojtěch Kiss, loutková animace, 27 min, 2014)
http://www.truelovers.cz/

Koncerty:
Edoshův Kur-Ník
https://soundcloud.com/landminealert/sets/edosh-v-kur-n-k-nechce-n-m-n
FERTILIZER
http://bandzone.cz/fertilizer

Po dobu trvání výstavy (18.2. – 2.3.2017) se těšíme na Vaši návštěvu každé pondělí a čtvrtek 14:00 – 19:00. Pro domluvu osobní prohlídky s autory nás kontaktujte prostřednictvím emailu nebo telefonu.

⇾ https://www.facebook.com/events/1842264946012274/
http://tomasskala.cz/
http://www.truelovers.cz/author/vojtechkiss/