Výstava

Otevřené atliéry Praha

Zveme vás do našich ateliérů v rámci akce Otevřené ateliéry Praha. Studio PRÁM a jeho rezidenty můžete navštívit v sobotu 19. 6. od 14 do 18:00. Těšit se můžete na ateliéry Nepheli Barbas, Martin Heorld, Pavlína Kvita, Roman Kvita, Magdaléna Roztočilová, Jakub Roztočil a Josefína Jonášová


Otevřené ateliéry Praha – umění v místě svého vzniku 

 

Otevřené ateliéry Praha je prvním festivalem v Praze, který během jednoho víkendu otevře veřejnosti desítky výtvarných ateliérů umělců, designérů a příbuzných oborů. Během 19. a 20. června máte možnost objevovat zajímavé tvůrce, lokality a v neposlední řadě poznávat vlastní sousedy. V pátek 18. června proběhne slavnostní zahájení v Loft Bubny. 

 

Desítky uměleckých ateliérů se otevřou během jednoho červnového víkendu po celé Praze. Akce si klade za cíl přiblížit současné umění veřejnosti, umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí umělecké tvorby a umožnit umělcům prezentaci svých děl. Po vzoru zahraničních metropolí se tak i v Praze uskuteční událost, jež zde dosud chyběla a která propojuje desítky ateliérů po celém městě. Právě v této době, kdy kvůli pandemické situaci byly zavřená muzea a galerie, je prezentace umělců velmi důležitá. “Hlavním záměrem bylo vytvořit událost, kde se budou moci návštěvníci neformálně setkávat s výtvarným uměním a designem v atraktivních lokalitách jejich vzniku. Možnost navštívit zákulisí, nahlédnout do procesu vzniku, či setkat se osobně s umělcem vytváří jedinečné interakce a zážitky.” zmiňuje jedna ze zakladatelek akce, Ivona Dresslerová. Akce by tak ráda podpořila vytváření pozitivního vztahu k umění, odbourávání předsudků vůči profesionálnímu umění jako takovému a v neposlední řadě výměně kontaktů a zjednodušení procesu nákupu uměleckých děl.  

 

Díky festivalu budou moci návštěvníci objevit také řadu architektonicky hodnotných lokalit se silným geniem loci, které navíc nejsou běžně přístupné veřejnosti. Mezi ty patří například Kafkův ateliér, část barokní Invalidovny s rezidenty Studia ALTA, ateliéry Stalingrad ve Vysočanech nebo industriální areál Lieben Artcontemporary. “Často ani nevíme, že se ateliéry v našem okolí nachází. Otevřené ateliéry Praha tak nabízí jedinečnou možnost, jak poznávat své okolí ze zcela jiné perspektivy.” dodává Petra Widžová.

 

Pro zájemce je také připraven doprovodný program, například v prostoru SmetanaQ bude probíhat workshop na výrobu vlastních kožených papučí s designérem Fernandem Echeverria, v Kafkárně jsou připraveny dílny pro děti s Kurtem Gebauerem, zajímavý program chystá i Bubahof v Parku Františka Suchého nebo Garden Gallery na Praze-západ. Do Otevřených ateliérů se dále zapojily sdružené ateliéry jako MeetFactory, Prám, Pragovka, Prostor 39 či Inkubátor Krenovka, ale také jednotliví umělci a umělkyně jako například Martin Salajka, Pavel Příkaský, Anastasia Stročková, Jakub Janovský, Vladimír Houdek a rovněž designéři a designérky jako například ateliér Backyard, Smetana Q či Tomáš Bárta a mnozí další. 

 

Vstup na akci je zdarma, na jednotlivé workshopy dle informací na www.otevreneatelierypraha.cz. Akci můžete podpořit na https://www.donio.cz/otevreneateliery.

 

První ročník Otevřených ateliérů se bude konat 18 – 20.6. 2021 po celé Praze, akci organizují Ivona Dresslerová, Josefína Frýbová a Petra Widžová.

Kontakt: openstudiosprague@gmail.com, PR: Petra Widžová (770 122 574)