12. 08. 2021 - 30. 09. 2021Rezident

Ruti de Vries (ISR)

Ruti de Vries je další prámovou zahraniční rezidentkou. Na její výstavu kurátorovanou Šárkou Koudelovou se můžete těšit v druhé půlce září. Vernisáž bude 14. 9. od 18:00.


Umělecká práce Ruti de Vries nemůže být shrnuta jedinou definicí. Je sochařkou, malířkou, kolážistkou, švadlenou, grafickou designérkou a animátorkou. Zobrazuje lidská, hybridní a zvířatům podobná stvoření skrze sochu, instalaci, koláž, šité objekty a kresby, přístupem, který osciluje mezi figurací a abstrakcí. Její realismus je výsledkem vzájemné akce a reakce mezi médii, materiály, kulturami, tradicemi, zdroji inspirace a vlivy. Dostává se pod bezprostřední vrstvu konzumní kultury, noří se pod její povrch a spojuje ji s mýty, pověrami, čarodějnictvím, módou, popem, punkem, superhrdiny, posedlostmi a klišé.

Jádro jejího sochařského souboru tvoří rychlá, spontánní propojení surových materiálů a doplňků nakoupených v dolarových obchodech společně s harampádím nasbíraným z ulice a dovlečeným do jejího ateliéru; obléká prostor a obléká postavy. Nedostatek hierarchie, vynalézavosti a ad hoc postoj k tvorbě umění jsou hodnoty, které tvoří kořeny její práce, které ji definují. Je to umění živené nutkavým sběrem, hromaděním a neustálým tvořením zásob. Umění, které načrtává alternativní kulturu, podkopává uznávané metody, ale dělá to bez vzdoru, jednoduše s úžasem a radostí z převrácení této role a možností znovuoživení nalezeného pouličního harampádí, vytvářející tak nový smysl bohatství věcí obnošených, opotřebovaných, používaných, nadbytečných.

 

Vybrané samostatné výstavy: Ombre matterant le soleil, Francouzský institut, Tel Aviv (2021); Těžký smutek, Galerie Kibbutz Sha’ar Haamakim (2019); Viděl jsem spoustu lidí na ulici, jeden z nich se mě zeptal, kolik je hodin, Herzliya Artists ’Residence (2019); První dějství: Evil Fluffy, Cité Internationale des Arts, Paříž (2018); Folded Fold of a Handing Hand, Schimmel Projects Art Center, Dresden (2018); Divoké srdce, Galerie Ha’Kibbutz, Tel Aviv (2017); Battle Rehearsals, ve spolupráci s výtvarnicí Lucianou Kaplun, Dana Gallery (2017); Černá čočka, zvuková instalace ve spolupráci s hudebníkem Or Rimerem, Galerie STA (2015); Vše, co jsem vám chtěl říct, absolvent MFA Bezalel Academy of Art (2015)

Vybrané skupinové výstavy: Pareidolia, Parterre, Tel Aviv (2021); Circular Form is the Strongest, Studio Bank, Tel Aviv (2021); Your Own Point of View, ve spolupráci s umělkyní Lucianou Kaplun, Petach Tikva Museum of Art (2021); Money in the Pocket, Krakers – Krakow Art Week (2019); ZUMU, the Portable Museum, Arad (2018); Between Walls, Binyamin Gallery, Tel Aviv (2018); We Hereby Declare, Moby Bat Yam Museum (2017); The Return of Paper, the 6th Biennale for Drawing, Jerusalem (2016); Cut Outs, Yanko Dada Museum, Ein Hod (2015); Exposition Portage, Ecole Nationale Superieure de Beaux Arts, Paris (2014); Rising Star, Herzliya Museum of Contemporary Art (2014);

Vybrané ocenění a granty: Exhibition Grant, the Israeli Lottery Council (2019); Rabinovich Foundation Grant (2019, 2017, 2015); Residency Grant, Institut Français (2018); Young Artist Prize, Ministry of Culture (2016)

 

 

http://www.rutidevries.com/

https://www.fireflies-project.com/

*profilové foto Goni Riskin